Люди зі страху не можуть творити історію (екзистенційна концепція страху в епічних полотнах Р. Андріяшика)

Volodymyr Kuzmenko

Анотація


Стаття присвячена аналізу екзистенційної концепції страху в епічних полотнах Романа Андріяшика «Люди зі страху», «Додому нема вороття», «Полтва» та «Сторонець». Проблема «людей зі страху» — перед соціальним та національним гнобленням, нівеляцією особистості під тиском тоталітарного режиму, страху перед власною незахищеністю та безпорадністю людини в цьому суперечливому світі з його постійним протиборством добра і зла — є однією з центральних у творчості письменника. Заявивши про себе в літературі романом «Люди зі страху», Роман Андріяшик продовжив започаткований митцями доби розстріляного відродження процес руйнації стереотипів соціалістичного реалізму — методу, апологети якого та «автори зі страху» писали «ідеологічно правильні» твори з героями «без страху і докору». Трагічні події Першої світової війни перебувають і в центрі роману «Додому нема вороття». Письменник акцентує увагу на самоцінності людського життя — як життя окремої людини, так і української нації загалом. В основу роману «Полтва» покладено історичний факт існування підпільного університету у Львові у 1920–1925 рр. в умовах окупації земель Західної України Польщею. Забруднена нечистотами річка виростає в романі до символу попсованого життя, підпорядкованого суспільному беззаконню. Роман «Сторонець» розкриває життєвий шлях письменника Юрія Федьковича, який зрікається військової кар’єри, католицизму і повертається у православ’я, в українську культуру.


Ключові слова


роман; епічне полотно; люди зі страху; екзистенційна концепція страху; національна ідея

Повний текст:

PDF

Посилання


REFERENCES

Slaboshpytskyi M. Podolania strakhu i poshuk nadii: Proza Romana Andriiashyka / Mykhailo Slaboshpytskyi // Dyvoslovo. — 2003. — № 10. — S. 5–2.

Tarnashynska L. Dumna doroha Romana Andriiashyka: Pisliaslovo do tvorchoho vechora / Liudmyla Tarnashynska // Lit. Ukraina. — 1997. — № 45(4762). — S. 3.

Shatylov M. Podolanyi strakh: Rozdumy nad prochytanym [pro roman «Liudy zi strakhu» R. Andriiashyka] / Mykola Shatylov // Prapor. — 1968. — № 5. — S. 93–95.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.