Роман Б.Тенети «Загибель Анагука» і проблема масової літератури 1920–30-х років

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.28925/2412-2475.2020.16.3

Ключові слова:

масова література, марксизм, націозахисний наратив, симптоматичне читання, антиколоніалізм

Анотація

А.Грамші вважав тексти масової культури ареною зустрічі ідей, нав’язуваних суспільству панівними групами, та тих, що протистоять їм. Проблемою дослідження є з’ясування дискурсів, які формують українську масову літературу 1920–30-х років.

Мета цієї розвідки полягає у демонстрації співприсутності кількох дискурсів у тексті пригодницької літератури 1920–30-х років на прикладі роману Б.Тенети «Загибель Анагуака». Ефективною методологією аналізу проблеми є марксизм, передусім метод симптоматичного читання Альтусера. Для аналізу окремих дискурсів будуть залучені постколоніальні студії та компаративний метод.

У результаті дослідження з’ясовано, що роман «Загибель Анагуака» Б.Тенети втілює протистояння марксизму (у трактуванні історії) та націозахисного наративу (у белетристичному сюжеті). Історія про знищення ацтеків демонструє антиколоніальне спрямування як порівнюючи з романом англійського письменника Р.Хаггарда, так і з радянською белетристикою про освоєння Півночі та Далекого Сходу. Імпліцитний автор переконаний у праві неєвропейських народів на власний шлях і оригінальну культуру. Фокалізоване зображення опору корінного народу загарбникам у романі Тенети підважує цивілізаційну місію будь-яких завоювань. Водночас прихованою темою роману стає колонізація України і роль митця в часи кризи. Новизна дослідження пов’язана із демонстрацією співприсутності різних дискурсів, що формують зміст цього тексту.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Snizhana Zhyhun, Київський університет імені Бориса Грінченка

Доцент кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка

Downloads


Переглядів анотації: 92

Опубліковано

2020-12-30

Як цитувати

Zhyhun, S. (2020). Роман Б.Тенети «Загибель Анагука» і проблема масової літератури 1920–30-х років. Літературний процес: методологія, імена, тенденції, (16), 23–28. https://doi.org/10.28925/2412-2475.2020.16.3

Номер

Розділ

Концептуальні питання літературознавства