Твори Гоголя в інтерпретації французького нового критика Жана-Поля Вебера

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.28925/2412-2475.2024.24.5

Ключові слова:

тематична критика, Гоголь, тема, Вебер, ффранцузька нова критика, православ'я, католицизм

Анотація

У статті поставлено за мету дослідити інтерпретацію Жана-Поля Вебера творів М. Гого-ля. А також переосмислити основні теми цього письменника, але саме у тлумаченні тематичної критики, яка докорінно відрізняється від репрезентації тем класичною тематологією. Жан-Поль Вебер, як представник однієї з течій французької нової критики — тематичної критики, присвятив цілий розділ Гоголю у своїй роботі «Тематичні області» («Domaines thématiques») (1963). Це є досить унікальним випадком, оскільки літературні критики цього напряму досліджували лише французьких письменників, за невеликими виключеннями, до яких належать Е. По і Кафка.
Актуальність такого дослідження зумовлена спробою вперше проаналізувати інтерпретацію Ж.-П. Вебера творів М. Гоголя, а також необхідністю осмислити головні теми цього письменника, його роздвоєність між батьківщиною і Заходом, православ’ям і католицизмом, оскільки досі триває дискусія науковців про католицький нахил Гоголя. Предметом аналізу є твори Гоголя, при цьому головна увага спрямована на його повісті «Ніс» і «Вій», задля цього застосовано інтертекстуальний, біографічний, текстуальний, герменевтичний наукові методи.
Під час роботи було виявлено головні, нав’язливі теми Гоголя й наступну їх поляризацію — тему «носа» й «обличчя», «купола» й «порталу», «православ’я» і «католицизму», «батьківщини» й «Заходу». А також було встановлено, що Гоголь мав роздвоєність між батьківщиною і Заходом, між православ’ям і католицизмом, що сильно позначилося на його текстах. Власне кажучи, питання нав’язливих тем у творчості Гоголя, його роздвоєності між батьківщиною і Заходом, між православ’ям і католицизмом і як саме це вплинуло на твори цього письменника — є перспективою подальшого дослідження й створює цікавий простір для наукової дискусії.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Посилання

Bojanowska, E. (2007). Nikolai Gogol: Between Ukrainian and Russian nationalism. Cambridge: Harvard University Press [in Ukrainian].

Gogol, M. (2008). Zibrannia tvoriv [Collection of Works]. Vol. 2, Myrhorod. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].

Gogol, M. (2009). Zibrannia tvoriv [Collection of works]. Vol. 4, Povisti. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].

Mykhed, P. (1996). Gogol na putiakh k novoi estetike slova [Gogol on the Way to a New Aesthetics of Word]. Gogoleznavchi studii, 1, 38–47 [in Russian].

Mykhed, P. (2011). Pro “nashoho” i “jikhnoho” Gogola [About “our” and “their” Gogol]. Dyvoslovo, 4, 41–46 [in Ukrainian].

Weber J.-P. (1960). Genèse de l’œuvre poétique. Paris: Gallimard, 1960. 564 p. [in Franch].

Weber J.-P. (1966). Néo-critique et paléo-critique ou contre Picard. Paris: Pauvert [in French].

Weber, J.-P. (1963). Domaines thématiques. Paris: Gallimard [in French].

Downloads


Переглядів анотації: 50

Опубліковано

30.12.2024

Як цитувати

Карпа, Р. (2024). Твори Гоголя в інтерпретації французького нового критика Жана-Поля Вебера . Літературний процес: методологія, імена, тенденції, (24), 60–65. https://doi.org/10.28925/2412-2475.2024.24.5

Номер

Розділ

Наукові статті