ПРОБЛЕМА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В ПРОЗІ М. КОСТОМАРОВА

Iryna Terekhova

Анотація


У статті автор аналізує проблему історичної пам’яті в прозі М. Костомарова, спираючись на матеріали повістей «Черниговка», «Сын», «Сорок лет». Історіософські погляди М. Костомарова потрактовано у світлі ідейно-естетичної платформи романтизму з домінантою на ідеалізації історичного минулого. Визначено, що концепція історичної пам’яті в прозі Костомарова
базується на вмінні відтворювати колорит епохи XVI–XVIII століть. З’ясовано, що Костомаров у своїх повістях надає перевагу таким художнім принципам, як документальність і концентрація на фактах. Провідним у художньому світі прози письменника є історизм. Предметом зображення в повістях Костомарова стають представники різних прошарків суспільства протягом різних історичних епох. З’ясовано, що в повістях «Сын», «Черниговка» історичну епоху репрезентовано співвідношенням життєвої та художньої правди. У повісті «Сорок лет» проблему історичної пам’яті розглянуто в переплетінні з проблемами гріховного
і праведного.


Ключові слова


повість, історіософія, романтизм, народ, пам’ять

Повний текст:

PDF

Посилання


Denisiuk V.I., Kononenko N.I., Pohribnyi D. K. (2000). Postati Ukrainy. Kyiv, Vyshcha shkola, 382 p.

Kozachok Ya, V. (2004). Kontseptsiia natsii yak dukhovnoi spilnoty v khudozhnii ta publitsystychnii tvorchosti Mykoly Kostomarova (avtoref. dis…d-ra filol. nauk: 10.01.01.).

Kostomarov M. I. (1990). Tvori. T. 2: Povisti. Kyyiv, Ukrayina: Dnipro.

Kostomarov N. I. (1992). Avtobiografiia. Bunt Stenki Razina. Kyiv, Naukova dumka, 510 p.

Kostomarov N. I. (1989). Istoricheskie proizvedeniia. Avtobiografiia. Kyiv, 734 p.

Pinchuk Yu. (2012). Vybrani studii z Kostomaroznavstva. Kyiv, Institut ukrainskoi arkheohrafii ta dzhereloznavstva im. M. S. Hrushevskoho NAN Ukrainy, 608 p.

Smilianska, V. (1990). Literaturna tvorchist Mykoly Kostomarova. In Kostomarov M. I. (Ed.), Poezii. Dramy. Opovidannia. Tvory, T. 1. pp. 5 — 37.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.